Dobre wędki spinningowe – co warto wiedzieć? Jakie wędki spiningowe wybierać?

Technika spinningowa jest jedną z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych. Metoda ta pozwala na łowienie nie tylko ryb drapieżnych, ale również nie drapieżnych.

Technika spinningowa jest szeroko stosowana do połowu okoni, szczupaków i jazi. Wędka spinningowa nadaje się do połowu silnych drapieżników, ale można nią łowić także wzdręgi, brzany, a nawet karpie. Tą metodą złowimy konkretne gatunki ryb. Wędka spinningowa musi mieć doskonały stosunek wytrzymałości do wagi, aby mogła wytrzymać silne szarpnięcia dużych drapieżników, gdy te będą próbowały wejść w posiadanie sztucznej przynęty. Dodatkowo powinno być na tyle sztywne, aby podczas rzucania przynęty na powierzchnię wody zachowało swoją formę, nie wyginając się w trakcie łowienia.

Jak znaleźć odpowiednią wędkę spinningową? Jak łowić metodą spinningową?

Technika spinningowa opiera się na wykorzystaniu sztucznych przynęt, które wrzuca się do wody, a następnie ściąga, gdy zostaną zwabione przez drapieżnika. Przynęta może być wykonana z różnych materiałów, takich jak guma czy plastik. Jednak najpopularniejsze przynęty wykonane są z metalu lub plastiku. Wędki spinningowe przeznaczone są do łowienia dużych ryb w stosunkowo głębokiej wodzie przy użyciu dużych zanęt lub przynęt. Główną zaletą tej techniki jest jej prostota i łatwość użycia. Spinning polega na rzucaniu przynęty lub zanęty przed rybę a następnie stopniowym zwijaniu jej. Metoda ta pozwala na złowienie niemal każdej ryby drapieżnej przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. Przy wyborze wędki spinningowej należy określić parametry, pasujące do gatunku ryby, na jaką polujemy, oraz przede wszystkim wielkość przynęt jakie chcemy obsługiwać. Ważna jest również długość cm wędki, długość transportowa a także ciężar wyrzutowy. Musimy zastanowić się czy potrzebujemy sprzętu do lekkiego spinningu czy potrzebny jest nam średni ciężar wyrzutu. 

Jaka długość wędki do spinningu? 

Długość wędziska spinningowego zależy od tego, czy będzie ono wykorzystywane do wędkarstwa rekreacyjnego, czy też do wędkarstwa wyczynowego (a więc i od rodzaju posiadanego sprzętu). Wędki rekreacyjne mają zazwyczaj długość od 80 cm do 120 cm, natomiast profesjonalne mogą osiągać nawet 130 cm długości (a czasem więcej).

Wędka spinningowa jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które może być używane zarówno do połowów słodkowodnych, jak i słonowodnych. To właśnie od tego elementu wyposażenia zależy, czy wyczujemy delikatne brania pstrąga i czy wielki szczupak przypadkiem nie połamie naszego kija Wędka spinningowa ma długą historię, jednak nie jest jeszcze tak popularna jak inne rodzaje wędek. Główna różnica między łowieniem spinningowym, w przeciwieństwie do tradycyjnej metody połowu ryb, ma na celu zmuszenie ryby do zaatakowania przynęty w określony sposób. W spinningu najczęściej stosuje się przynęty w postaci przynęt sztucznych – m.in. twistery, rippery, blaszki, wahadłówki, obrotówki czy crankbaity.

Na kołowrotek można nawinąć zarówno tradycyjną żyłkę jak i coraz popularniejszą plecionkę, która charakteryzuje się większą sztywnością i mniejszą rozciągliwością. Wielu spinningistów umieszcza na końcu żyłki specjalne przypony, które chronią ją przed przegryzieniem podczas łowienia szczupaków. Cena wędzisk jest również dostosowana do stopnia ich zaawansowania.

Trzon wędki ma stosunkowo dużą średnicę sięgającą 12 milimetrów, dzięki czemu nadaje się do łowienia dużych ryb, które mają duże zęby. Część szczytowa ma mniejszą średnicę, wynoszącą do 5 milimetrów, co pozwala na stosunkowo łatwe kontrolowanie nawet najsilniejszych ryb. Wędki spinningowe wykonane są najczęściej z włókna węglowego lub grafitu.

Wędki spinningowe – o czym jeszcze pamiętać? 

Wędkarstwo spinningowe jest idealne dla początkujących, ponieważ nie wymaga specjalnych umiejętności ani wiedzy na temat metod trollingu i przynęt używanych do tego typu połowów. Od razu można zacząć przygodę z wędkami spinningowymi!

Wędki spinningowe przeznaczone są do połowu ryb na sztuczne przynęty. Wędka wyposażona jest w oczko na końcu, gdzie mocuje się żyłkę i haczyk. 

Łowienie z brzegu wymaga wędki spinningowej, która ma szybką i elastyczną akcję. Powinna mieć delikatną szczytówkę i mocną część dolną. Wędki spinningowe wykonane są zazwyczaj z grafitu lub włókna szklanego, dzięki czemu są wystarczająco mocne, aby bez większego wysiłku oddawać dalekie rzuty. Spinningowanie z łodzi wymaga specjalistycznego wędziska spinningowego o średniej akcji, które ma wystarczającą moc do rzucania ciężkimi przynętami, ale nadal ma wystarczającą czułość, aby wykryć oznaki brania.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem wędkarskim https://www.ng24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *