Jak bezpiecznie opalać się na plaży?

Zdrowe opalanie to cel, do którego warto dążyć. Jednak jego osiągnięcie nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje. Osłabiony układ odpornościowy i niski poziom naturalnych substancji ochronnych organizmu sprawiają, że ludzka skóra jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni UV. Skutkiem tego mogą być nieprzyjemne konsekwencje zbyt intensywnego przebywania na słońcu: poparzona, a nawet pokryta pęcherzami i uszkodzona skóra. Dlatego przed udaniem się na słoneczne wakacje należy skonsultować się z lekarzem w sprawie celowości wyjazdu oraz środków ostrożności, które należy podjąć przed, w trakcie i po opalaniu się na plaży.

Skóra oparzona słońcem charakteryzuje się rumieniem (zaczerwienieniem) i obrzękiem (opuchlizną) z wyraźną reakcją zapalną. Pierwsze oznaki rumienia są widoczne już po 30 minutach – jednej godzinie od ekspozycji na słońce w południe. Intensywność zaczerwienienia zależy od tego, ile czasu spędzasz na słońcu, jak często na nie wychodzisz, jakie rodzaje promieniowania UV (UVA i UVB) przenikają przez ubranie. W skrajnych przypadkach nadmiernej ekspozycji na słońce może dojść do oparzeń, którym towarzyszy ból i swędzenie. Charakteryzują się one zaczerwienieniem (rumieniem), powstawaniem pęcherzy, obrzękiem i złuszczaniem się martwych komórek naskórka. Zmiany te mogą nastąpić nie

Zdrowe opalanie

Nie ma wątpliwości, że opalanie to świetny sposób na uzyskanie zdrowej opalenizny. Skóra absorbuje promienie ultrafioletowe i reaguje na nie. Organizm wytwarza melaninę, która działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, chroniąc naskórek przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli poziom melaniny w naszej skórze wzrasta, daje nam to ładną brązową opaleniznę.

Czy jesteś gotowa, by uzyskać piękną opaleniznę na plaży? Nie zapomnij o starym, dobrym zdrowym rozsądku! Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, a uchronisz swoją skórę przed uszkodzeniami!

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca do opalania. Najwygodniej jest wybrać kurort lub hotel, w którym znajdują się łóżka do opalania z lampami UV lub samodzielne solarium. Jeśli jednak planujesz urlop nad morzem lub jeziorem, możesz bezpiecznie opalać się na plaży lub przy basenie. Należy wziąć pod uwagę, że zimą znacznie trudniej będzie się opalić nawet na leżakach, ponieważ większość z nich jest zamknięta.

Aby chronić się przed promieniowaniem UVA i UVB, należy stosować balsamy z filtrem przeciwsłonecznym. Istnieją dwa rodzaje promieniowania UV: UVA i UVB. 

Letnie słońce jest źródłem pozytywnych emocji i daje nam możliwość korzystania z życia i wypoczynku, ale ma też swoje niebezpieczeństwa. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas wypoczynku na plaży jest zapominanie, że nawet podczas upałów woda i piasek mogą być chłodne – a ta różnica temperatur może powodować oparzenia.

Ryzyko poparzeń słonecznych zwiększa wiatr, który może potęgować skutki promieniowania słonecznego. Najgorszy czas na plażowanie to okres między godziną 11 a 15, kiedy natężenie promieniowania UVA jest największe. W okresie od maja do września najlepiej ograniczyć czas przebywania na słońcu do 10-15 minut dziennie.

Uniknięcie opalania jest niemożliwe! Jedynym sposobem ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV jest stosowanie wysokiej jakości kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF (sun protection factor). Najlepiej nakładać go 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Jeśli już przebywasz na słońcu, odkręcaj buteleczkę co kilka godzin i w razie potrzeby ponownie ją nakładaj.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym nie jest maścią! Jego płyn nie powinien być nakładany miejscowo, lecz lekko wcierany w skórę. Nakładaj krem z filtrem na wszystkie odsłonięte miejsca: twarz, szyję, uszy, dłonie i sto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *