Promiennik podczerwieni – nowoczesny sposób na ogrzewanie. Elektryczne panele grzewcze do domu i na taras

Każdy, kto kiedykolwiek rozważał, jaki będzie najlepszy sposób ogrzewania pomieszczeń we własnym domu, na pewno słyszał o promiennikach podczerwieni. Są to systemy grzewcze, które można wykorzystać jako podstawowe źródło ciepła, jednak wiele osób traktuje je jako dodatek. Urządzenia te mogą być również idealnym rozwiązaniem na taras, do garażu lub przydomowego warsztatu, zapewniają komfort cieplny nawet, gdy temperatury na zewnątrz nie są zbyt wysokie.

Co to jest promiennik podczerwieni? Wykorzystanie paneli grzewczych na podczerwień

Promiennik podczerwieni to urządzenie, które emituje światło podczerwone za pomocą prądu elektrycznego. Światło wytwarzane przez promiennik podczerwieni jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale może być odczuwane jako ciepło na skórze, jeśli znajdujemy się wystarczająco blisko. Dzięki temu promienniki podczerwieni świetnie nadają się do ogrzania różnych powierzchni, a także osób i zwierząt. Możemy stosować je zamiast tradycyjnych grzejników konwekcyjnych i standardowych źródeł ogrzewania.

Do czego przydają się panele grzewcze na podczerwień?

Promienniki podczerwieni są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i niektórych stref na zewnątrz budynków. Są one popularne ze względu na ich zdolność do emitowania promieniowania podczerwonego z jednego lub więcej źródeł. Promienniki podczerwieni są często stosowane jako źródła ciepła w obiektach przemysłowych i do ogrzewania dużych przestrzeni, takich jak magazyny, hale sportowe, kościoły, szkoły i uczelnie wyższe. Umożliwiają również ogrzewanie biur, salonów masażu i SPA, a także prywatnych domów i znajdujących się przy nich garaży.

Jak działają promienniki podczerwieni i co ma z tym wspólnego kosmos?

Promienniki ciepła na podczerwień wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania obiektów. Ten rodzaj ciepła różni się od rodzaju ciepła, które uzyskuje się z normalnego grzejnika elektrycznego. Elektryczne promienniki podczerwieni wykorzystują ceramiczny element grzewczy, który promieniuje energię podczerwieni w każdym kierunku. Oznacza to, że promiennik będzie ogrzewał wszystko w pomieszczeniu, w tym ludzi, zwierzęta domowe i meble.

Promienniki podczerwieni zostały opracowane przez NASA jako część ich programu kosmicznego. Były one używane, aby pomóc astronautom utrzymać ciepło podczas długich misji w przestrzeni kosmicznej. Technologia ta została następnie zaadaptowana do stworzenia promienników elektrycznych, które mogły być używane w domach i biurach na całym świecie.

Promieniowanie podczerwone – bez nich nie byłoby możliwe działanie promienników podczerwieni

Promieniowanie podczerwone jest formą promieniowania elektromagnetycznego. Ma dłuższą falę niż światło widzialne, ale krótszą niż mikrofale. Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez niektóre obiekty w sposób naturalny (np. przez słońce), może być również wytwarzane sztucznie.

Energia podczerwieni jest wykorzystywana na wiele sposobów. Jedną z jej funkcji jest oczywiście ogrzewanie budynków, ale promieniowania tego używa się w wielu innych sytuacjach. Inne przykładowe zastosowania:

  • gotowanie żywności;
  • tostery i kuchenki;
  • piloty do telewizorów;
  • czujniki podczerwieni, które automatycznie regulują ogrzewanie w samochodach lub domach, aby zapewnić komfort bez marnowania energii, gdy nikogo nie ma w pobliżu;
  • sprzęt medyczny pomagający w leczeniu ran i chorób skóry, takich jak łuszczyca i egzema.

Jaki promiennik podczerwieni kupić? Duży wybór promienników

Na rynku znajdziemy spory wybór, jeśli chodzi o promienniki podczerwieni. Panele grzewcze występują w różnych rozmiarach i kształtach, dzielą się na różne kategorie. Znajdziemy promienniki ścienne, sufitowe, podłogowe, a także wolnostojące. Spośród wszystkich dostępnych promienników, z pewnością każdy będzie w stanie dobrać dla siebie odpowiedni model.

Promienniki ciepła można kupić stacjonarnie, ale też w sklepie online. Jeśli jednak nie jesteśmy dobrze zorientowani w temacie i nie mamy pewności, jaki produkt będzie dla nas najlepszy, bez trudu powinniśmy uzyskać informacje od konsultanta czy sprzedawcy, który doradzi i pomoże dokonać wyboru. Dzięki temu będziemy mogli spośród całej gamy produktów, wybrać ten, który będzie idealny dla naszych potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *