Wędkarstwo gruntowe nad morzem – o co chodzi w metodzie gruntowej?

Surfcasting to inaczej łowienie z gruntu na morzu, a według wielu doświadczonych wędkarzy bardzo skuteczna metoda połowu dowolnych gatunków ryb, zarówno morskich, jak i słodkowodnych. Dużą zaletą tego typu łowienia jest to, że nie wymaga ono żadnego wymyślnego sprzętu. Na początek wystarczy wędka, kołowrotek i żyłka. Podczas gdy spinning przypadnie do gustu osobom preferującym aktywny wypoczynek, o tyle wędkarstwo gruntowe to… czysty relaks nad wodą. W wędkarstwie gruntowym bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska.

Surfcasting jest zazwyczaj wykonywany z łodzi lub molo i polega na wyrzucaniu przynęty lub zanęty w strefę surfingu, gdzie fale rozbijają się o linię brzegową. Technika ta może być stosowana do połowu ryb takich jak łosoś, makrela i dorsz na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, jak również okoń morski lub leszcz na wschodnim wybrzeżu.

Surfcasting jest znany od wieków, ale w ostatnich latach stał się coraz bardziej popularny wśród wędkarzy w całej Wielkiej Brytanii ze względu na swoją prostotę i skuteczność.

Jak w wędkarstwie gruntowym łowi się ryby? Wędkarstwo gruntowe w wodach stojących i nie tylko 

Najlepszym momentem do wykonywania surfcastingu jest czas przypływu, kiedy woda napływa z morza z dużą prędkością. Dzięki temu Twoja przynęta lub zanęta ma możliwość przedostania się na głębszą wodę, gdzie częściej można spotkać większe ryby niż w pobliżu linii brzegowej, gdzie chowają się wśród wodorostów podczas odpływu.

Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć przed rozpoczęciem surfcastingu jest odpowiedni sprzęt do pracy – wędka, kołowrotek i żyłka. Przy wyborze wędki należy wziąć pod uwagę jej akcję (szybka lub wolna), długość, moc i wagę. Wybierając kołowrotek, szukaj takiego, który ma płynny system oporu, tak abyś mógł poczuć każde branie, kiedy jesteś na wodzie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów linek: między innymi monofilament, plecionka i fluorocarbon. Każda z nich ma swoje zalety i wady w odniesieniu do odległości rzutu, wytrzymałości na ścieranie i widoczności pod wodą.

Termin surfcasting odnosi się do formy połowów, które są wykonywane z plaży. Słowo „surf” wywodzi się od słowa „deska surfingowa”, czyli tego, czego będziemy używać, gdy wybierzemy się na surfing. Surfcasting jest inaczej nazywany wędkarstwem gruntowym offshore i według wielu doświadczonych wędkarzy bardzo skuteczną metodą połowu każdego gatunku ryb, zarówno morskich jak i słodkowodnych. Dużą zaletą tego typu wędkowania jest to, że nie wymaga ono żadnego wymyślnego sprzętu ani specjalnych umiejętności. Potrzebujesz jedynie siebie i kilku podstawowych elementów wyposażenia.

Wędkarstwo gruntowe – jakie sprzęt? Koszyczki zanętowe, sprężyny zanętowe, kulki proteinowe

W wędkarstwie gruntowym łowi się ryby przy użyciu wędziska, kołowrotka, na którego szpulę jest nawinięta żyłka, ciężarka i haczyka z przyponem . Surfcasting można zrobić z praktycznie każdej wędki, ale to będzie znacznie łatwiejsze, jeśli masz bardzo długą wędkę z co najmniej 25 stóp linii na nim. Dłuższe wędki są zazwyczaj lepsze, ponieważ pozwalają na oddawanie rzutów dalej od brzegu, podczas gdy krótsze wędki są zazwyczaj dobre tylko do oddawania rzutów bliżej brzegu, gdzie woda jest głębsza i nie ma zbyt wielu fal rozbijających się o nie.

Ten rodzaj wędkarstwa wymaga cierpliwości i wytrwałości, ponieważ może upłynąć wiele godzin zanim znajdziesz coś wartego złowienia. Ale kiedy już to zrobisz, cała ciężka praca jest tego warta!

Łowienie z brzegu jest jedną z najstarszych form wędkarstwa i do dziś jest bardzo popularne. Istnieje wiele różnych technik stosowanych w wędkarstwie gruntowym, a jedną z najpopularniejszych jest surfcasting.

Istnieją różne rodzaje wędek surfingowych, które zostały zaprojektowane specjalnie do tego typu połowów, ale jeśli nie masz takiej wędki, to każda mocna wędka wykona zadanie tak samo dobrze. Wszystko czego potrzebujesz to trochę żyłki, najlepiej mono lub plecionki (najlepiej monofilamentu), która powinna mieć wytrzymałość co najmniej 12lb, jakiś rodzaj ciężaru (ołów lub śrut) przywiązany do jednego końca i haczyk przywiązany na drugim końcu z jakąś przynętą na nim, taką jak kałamarnica lub węgorze piaskowe, które są powszechnie używane do tego typu połowów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *