Gdzie nad morzem woda jest najczystsza?

W Polsce czystość wody jest kontrolowana przez sanepid. Przejrzeliśmy wyniki tych kontroli i podajemy informacje, jak często i w jakich miejscach kąpiel była zabroniona z powodu zanieczyszczeń. Teraz możesz wybrać się do ponad 750 kąpielisk i 150 miejsc wykorzystywanych do kąpieli, w których woda jest najczystsza w całej Polsce.. W ciągu ostatnich kilku lat inspektorzy sanepidu przeprowadzili kontrole we wszystkich nadmorskich miejscowościach posiadających kąpieliska strzeżone i niejednokrotnie wykryli w nich szereg toksyn. W wielu miejscach wstrzymywali kąpiele na wiele dni, co jest znacznie dłuższym okresem niż 10 lat temu. Gdzie nad morzem… opowiada o najbardziej zapuszczonych miejscach w Polsce z punktu widzenia sanepidu.

Dostarcza też informacji, jak prawidłowo wybrać zdrowsze miejsce do kąpieli. W przewodniku każde z tych miejsc zostało przedstawione na mapie, co ułatwia znalezienie najbardziej pożądanego odcinka wybrzeża na kolejną wyprawę na plażę. Od początku 2014 r. sanepid skontrolował ponad tysiąc kąpielisk wzdłuż polskiego wybrzeża. Problemy z jakością wody w kąpieliskach wystąpiły w prawie 50% wszystkich przypadków. W większości przypadków były to duże ilości włókien papierowych, piasku lub innych zanieczyszczeń w wodzie, które uniemożliwiały nam wypoczynek i kąpiel. Poniższe wykresy pokazują, w których kąpieliskach w poszczególnych regionach wystąpiły problemy, a w których nie. Stan sanitarny wód na polskim wybrzeżu nie jest ujednolicony. Nie wprowadzono jeszcze jednolitego, ogólnokrajowego systemu pomiaru jakości wody. Zasada przezorności (lepiej być bezpiecznym niż żałować) powoduje, że wczasowicze często mogą się kąpać tylko na niektórych odcinkach wybrzeża. Najgorzej radzą sobie małe miejscowości – najbardziej zależy im na tym, by nie zostać pozbawionym dochodów z turystyki, dlatego często zezwalają na korzystanie z kąpielisk, które są znacznie mniej czyste, niż by się chciało. Jakość wody w kąpieliskach jest bardzo ważnym punktem oferty turystycznej, ponieważ decyduje o częstotliwości odwiedzin i zadowoleniu gości. Im więcej plaż jest strzeżonych, tym łatwiej jest śledzić stan mikrobiologiczny wody w kąpieliskach, ale jednocześnie znacznie trudniej jest nam uzyskać spójne dane ze względu na zmieniającą się listę plaż strzeżonych. Jeśli plaża zostanie uznana za niezdatną do kąpieli, nikt nie może się w niej kąpać, nawet jeśli w pobliżu znajduje się kilka innych odpowiednich miejsc. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie nad morzem jest najczystsze kąpielisko, zalecenia znajdziesz tutaj oraz na interaktywnej mapie online!

Rozróżniamy kąpieliska strzeżone, gdzie kąpiel jest dozwolona tylko wtedy, gdy warunki pogodowe i wodne są sprzyjające, zakazy kąpieli z powodu zanieczyszczeń spowodowanych różnymi przyczynami oraz zakazy kąpieli ze względów zdrowotnych. Zasady te są często zmieniane w ciągu roku i istnieje ponad 1000 różnych zakazów kąpieli. Z najnowszego raportu o stanie wód w kąpieliskach w Polsce, przedstawionego na konferencji poświęconej zarządzaniu jakością wody, wynika, że czystą wodę morską najczęściej można znaleźć w pobliżu wybrzeża Bałtyku. Naukowcy z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej stwierdzili, że najczystsza jest ona na dużych połaciach piasku w Malborku (zachodniopomorskie), Wolinie (pomorskie) i Łebie (kujawsko-pomorskie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *